Covid-19 Önlemleri

BAL OTEL COVID-19 ÖNLEMLERİ PROTOKOLU

Bal otel  olarak, önceliğimiz misafirlerimizin, çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın sağlığı ve güvenliğidir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığımızın ve Dünya Sağlık Örgütünün yayınladıgı COVID-19 genelgelerini yakından takip ediyor ve uyguluyoruz.

Otelimiz, kuruluşumuzdan bugüne, temizliği ve hijyeni birinci önceliğimiz olmuştur.
COVID-19 virüsü sebebiyle, yerel ve uluslararası uzmanların ve yetkililerin tavsiyeleri doğrultusunda, yeni önlemler aldığımızı özellikle belirtmek isteriz. Tavsiye edilen talimatlara uyularak, tesislerimizde günlük hijyen çalışmaları gerçekleşmektedir

 1. GENEL İLKELER

Otelimiz,  faaliyetleri ve tüm servisleri sırasında ilgili tüm kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilmiş olan tedbirler tam olarak uygulanmaktadır.

İşletme genelinde Covid-19  için hazırlanan bu protokol düzenli aralıklarla değerlendirilip güncellenir.

Protokol kapmasında hastalık belirtisi gösteren misafir ve personeller için uygulanacak işlemler aşağıda   tanımlanmıştır.

 • Hastalık şüphesi gösteren misafir veya personel belirlenmesi halinde, yetkililere haber verilir, sağlık kuruluşu tarafından hasta devir alınıncaya kadar izole edilir, hizmetleri güvenlik tedbiri alınmış personelce sağlanır, COVID-19 teşhisi konmuş ise konaklamanın sona ermesinden sonra misafir odası standartlara uygun malzeme ile dezenfekte edilir ve havalandırılması sağlanır.

Genel kullanım alanları için sosyal mesafe planı hazırlanmıştır.

Misafir kabulünde Covid-19 tedbirleri ve uygulamalara ilişkin bilgilendirme yapılır.

 • MiSAFiR KABULÜ
  Misafirler otele  girişte temassız ateş ölçümü uygulamaları, el dezenfeksiyon imkânı ile karşılanır.  
  Otel girişlerinde misafirlerden HES kodu istenir. HES kodları giriş esnasında sorgulanmaktadır.
  Talep edilmesi halinde misafirlere verilmek üzere, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman bulundurulmaktadır. Misafirlerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin, varsa kronik rahatsızlıklarının, COVID-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenilir.
  Mümkün olduğunca, temassız ödeme alınır.
 • GENEL KULLANIM ALANLARI
  Asansörlerin sosyal mesafe kurallarına uygun kullanımına ilişkin asansör içi yer işaretleri ve yazılı bilgilendirmeleri yapılmıştır.
  Yemek salonları,  çok amaçlı salon, lobi, resepsiyon alanı, oturma salonu,  açık alanlarda yer alan oturma/bekleme/yeme-içme tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenmiş olup  sosyal mesafeye ilişkin gerekli önlemler alınmıştır, Aynı odada konaklayan veya aynı aileden olan misafirlerin genel mahal kullanımlarında birbirleri ile sosyal mesafe şartı aranmaz.

Genel kullanım alanlarının ve genel müşteri tuvaletlerinin girişlerinde, ayrıca geniş genel kullanım alanlarının farklı yerlerinde el dezenfektanı veya antiseptiği bulundurulur.

Spor salonu  ünitelerin güvenli kullanımının sağlanabilmesi için rezervasyon sistemi uygulanmaktadır , aynı anda kullanacak kişi sayısı ve süresi sınırlandırılmıştır,  her kullanımdan sonra standartlara uygun hijyen malzemesi ile kullanım alanları ve ekipmanların temizliği sağlanmaktadır. Bu mahallerde sabun, Şampuan, duş jeli gibi ürünler tek kullanımlık olarak misafire sunulmaktadır.
 

Yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmiştir. Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterir.

Açık büfe uygulaması  durdurulmuştur. Açık büfe yapılması halinde açık büfenin misafir tarafına misafir erişimini engelleyecek şekilde pleksiglas veya benzeri bariyer yapılır, servis ise mutfak ve servis personeli tarafından sunulmaktadır.
Genel kullanım alanlarında yer alan çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçlar kaldırılmıştır.  Misafirin servis elemanı aracılığıyla servis alması sağlanmaktadır.
Yemek masaları, sandalyeler, servis malzemeleri, Şeker, tuz, baharat, peçeteler tek kullanımlık olarak verilmektedir. Menü gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra alkol bazlı ürünlerle hijyen temizliği yapılmaktadır.

 • PERSONEL
  Personelin düzenli sağlık kontrolü yapılmaktadır, birlikte yaşadığı kişilerin COVID-19 açısından izlenebilmesi için personelden periyodik bilgi alınır. Tüm personele salgın ve hijyen konusunda bilgiler verilmiştir.
  Personel girişinde temassız ateş ölçümü uygulamaları yapılmaktadır
  El  dezenfeksiyonu veya antiseptiği bulundurulmaktadır.
  Personele, çalışma yerine, misafirler ve ortam ile temasına uygun kişisel koruyucu donanım (maske, cerrahi maske, eldiven, siperlik gibi) ile el dezenfeksiyon imkânı sağlanmaktadır.
  Personel kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanmaktadır
  Aynı vardiyada mümkün olduğunca aynı personelin çalıştırılmasına özen gösterilir.
  Personelin soyunma-duş-tuvalet ve ortak yemek yeme dinlenme alanları sosyal mesafe koşullarına uygun olarak düzenlenmiş olup gerekli yer işaretleri, şerit, bariyer gibi düzenlemeler yapılmıştır, bu alanların temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanmaktadır. Ayrıca, bu kişilerin sosyal mesafe kuralı korunarak ve koruyucu ekipman kullanarak işlemlerini yapmaları sağlanmaktadır. Personelde hastalık belirtileri tespiti halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması sağlanır.

 • GENEL TEMiZLiK VE BAKIM

Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun dezenfeksiyon malzemeleri ile ve uygun sıklıkta yapılmaktadır, bu uygulamaların izlenebilirlik kayıtları tutulmakta olup tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuvarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilir ve izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır ve devamlı sıvı sabun bulundurulmaktadır.

Havalandırma ve klima sisteminin ve çamaşır, bulaşık makinesi gibi diğer araç, gereç, malzeme, donanımın periyodik bakımları ve gerekli olanlarının sterilizasyonu yapılmaktadır. Kapı kolları, tırabzanlar, asansör düğmeleri, elektrik düğmeleri, post cihazı, televizyon kumandası, telefon, oda kartı veya anahtarı, odalarda yer alan su ısıtıcıları, gibi elle teması yoğun olan yüzeylerin sık sık dezenfektanla temizliği yapılmaktadır ve izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır.
Müşteri odaları, odalarda elle temas edilen yüzeyler ve telefon, kumanda, su ısıtıcısı, kapı-pencere kolları gibi donanımlar misafirin konaklaması sona erdiğinde dezenfekte özelliği olan ürünlerle temizlenmektedir. Misafir yatak odası temizliği maske takan personel tarafından, her müşteri odası için tek kullanımlık eldiven kullanılarak yapılır. Covid-19 teşhisi konan müşteri veya personel odasının havlu, nevresim, yastık ve çarşafları ayrı toplanır ve ayrı yıkanması sağlanır. Kapalı mahallerin sıklıkla doğal havalandırması sağlanır.
Klimaların / havalandırma sistemlerinin filtreleri sık sık değiştirilir. Ayrıca her misafir çıkışından sonra oda komple sisleme yöntemi ile dezenfekte edilir.

Gıda üretim alanına ham madde ve ürün sevklerinde ve mutfak alanında hijyen bariyerleri, sterilizasyon cihazları, el ve vücut hijyeni için gerekli alet ve ekipman bulundurulur. Mutfak alanlarına görevli olmayan personel giremez. Bütün gıdalar kapalı dolaplarda veya üzeri kapalı olarak saklanır. Çapraz bulaşmayı önlemek için, işlem görmemiş gıda maddeleri ile hazırlanmış gıdalar mutfakta birbirlerinden ayrı yerlerde muhafaza edilir. Ayrıca, hiçbir gıda maddesi zeminle temas ettirilmez. Mutfak personeli çalışma esnasında iş kıyafeti ve kişisel koruyucu ekipman kullanır, ellerini düzenli olarak yıkar ve dezenfekte eder. Mutfakta, personelin uyması gereken kurallar ve iyi hijyen uygulamaları ile ilgili görsel/yazılı bilgilendirme yapılır.

Önümüzdeki günlerde alacağımız yeni önlemler ve gelişmelerle ilgili olarak sizleri hızlıca bilgilendiriyor olacağız.

BAL OTEL